Dokumenty, obowiązkowe szczepienia, znajomość lokalnego prawa i zwyczajów…Dobra organizacja oraz dokładne przygotowanie się do wyprawy pozwoli uniknąć niechcianych kłopotów i czerpać radość z wymarzonych wczasów. Warto więc poświęcić chwilę czasu i zapoznać się z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa i zdrowia w podróży, a także zaczerpnąć informacji na temat kultury kraju, stanowiącego punkt docelowy wycieczki.

Jak przygotować się do wczasów? – porady dla podróżników

Jednym z najważniejszych etapów przygotowania do wyjazdu jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Wybierając się do kraju, nienależącego do Unii Europejskiej, oprócz dowodu koniecznie należy zabrać ze sobą ważny paszport. Warto również zapoznać się z przepisami wizowymi. Osoby planujące podróż do odległych egzotycznych krajów, powinny również zainteresować się tematem obowiązkowych oraz zalecanych szczepień. Wszelkie niezbędne wskazówki zawarte są na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Przed podróżą do Ameryki Środkowej i Południowej, Azji oraz tropikalnych państw Afryki koniecznie należy się zaszczepić przeciwko żółtej febrze, zaś wyprawa do Arabii Saudyjskiej wiąże się z koniecznością szczepienia przeciwko zakażeniom meningokokowym. Wylatując do Indii, warto zaś zabezpieczyć się przed zarażeniem błonicą, tężcem, durem brzusznym, wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B oraz japońskim zapaleniem mózgu.

Wybierając się w podróż, należy także posiadać przy sobie kontakt do ambasady oraz konsulatu Polski. W państwach, w których nie posiadamy swojego przedstawicielstwa każdy turysta ma prawo do opieki konsularnej, świadczonej ze strony innych krajów należących do Unii Europejskiej. Niezwykle ważnym etapem przygotowań do wycieczki jest też zapoznanie się ze zwyczajami panującymi w danym miejscu. W państwach z kręgu kultury arabskiej dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniego ubioru podczas pobytu w meczetach. Nogi, ramiona oraz dekolt muszą zostać zasłonięte. Kobiety powinny także zakryć chustą włosy. Indie to natomiast kraj, w którym krowy są uważane za zwierzęta święte, dlatego też należy im się szacunek.

Polak w podróży – bezpieczeństwo na wakacjach

Zagraniczne podróże dostarczą wielu radosnych chwil i niezapomnianych wspomnień, jeżeli odpowiednio się do nich przygotujemy. Dokumenty, szczepienia oraz znajomość obcej kultury to podstawowe elementy przygotowania, o które warto zadbać przed upragnionym wyjazdem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany, ale jest wymagany by dodać komentarz.Required

Zobacz rónież

Używamy cookies w celu zapewnienia jak najlepszych doświadczeń z korzystania z naszej strony. Kontynuując przebywanie na stronie zgadzasz się na ich użycie. Ok