Rodzina się powiększa i na świat przychodzi jeszcze jeden jej członek – słodki maluch, który zmienia wszystko wokół. I choć z wielu rzeczy trzeba wtedy zrezygnować, zmienia się rytm dnia i nocy to jednak wakacje w dalszym ciągu mogą być czasem relaksu i odpoczynku, warto tylko odpowiednio się do nich przygotować i pamiętać o paru ważnych rzeczach, by móc radośnie spędzić bezpieczne wczasy z niemowlakiem.

Na urlop można zabrać maluszka, który skończył co najmniej 3 miesiące. Warto też przy okazji zabrać kogoś, kto może zostać z dzieckiem, gdy rodzice będą chcieli trochę pobyć sami lub skorzystać z jakiejś atrakcji, która nie jest skierowana dla najmłodszych.

Ważne jest by odpowiednio zaplanować termin wakacji. Najlepiej by był to czas poza sezonem, by uniknąć tłumów oraz aby miejsce było raczej spokojne, tak by można się było wyciszyć, a maluch nie był drażniony hałasem, spalinami samochodów czy też innych bodźców, których nie brak w obleganych kurortach. Z niemowlakiem lepiej też nie wyjeżdżać w odległe rejony świata, bowiem jest on jeszcze za mały na różnego rodzaju szczepienia ochronne i taka podróż mogłaby być po prostu zbyt niebezpieczna.

Podróż z maluchem koniecznie trzeba ograniczyć do minimum i zadbać by była ona komfortowa. Samochód sprawdzi się najlepiej, należy w nim zamontować rolety przeciwsłoneczne oraz fotelik przystosowany do wieku dziecka. Niemowlę nie powinno w nim spędzić więcej niż dwie godziny w ciągu dnia, tak by nie obciążać zbytnio jego kręgosłupa. Dłuższa podróż wymaga częstych postojów (co godzinę), w których trzeba wyjąć dziecko z fotelika i zmienić jego pozycję. Warto także pomyśleć o gondoli wózkowej z własnymi pasami bezpieczeństwa.

Najlepszą porą na podróż jest wczesny poranek, nie jest wtedy jeszcze gorąco i omija się większy ruch na drogach. Klimatyzacja w aucie nie powinna być o wiele niższa niż na dworze, optymalnie do pięciu stopni, inaczej grozi to zaziębieniem dziecka. Warto do samochodu spakować nosidełko na spacery, leżaczek oraz ulubione zabawki malucha, tak by przejazd był dla niego ciekawy i po prostu znośniejszy.

Ważne jest by na wakacjach w dalszym ciągu przestrzegać rytmu dnia dziecka i dostroić się do jego potrzeb, wtedy będzie bardziej zadowolone i łatwiej będzie z nim wypoczywać. Warto jak najwięcej spacerować, zapewni to bowiem zdrowy sen maluchowi i pozwoli na zwiedzenie okolicy. Długie całodniowe wycieczki raczej nie wchodzą w grę – są zbyt wyczerpujące dla niemowlaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany, ale jest wymagany by dodać komentarz.Required

Zobacz rónież

Używamy cookies w celu zapewnienia jak najlepszych doświadczeń z korzystania z naszej strony. Kontynuując przebywanie na stronie zgadzasz się na ich użycie. Ok