Piękna, brązowa opalenizna to marzenie wielu urlopowiczów, którzy kochają plażowanie. Jednakże nim udamy się na wspaniały wypoczynek na złotym piasku warto odpowiednio się przygotować, tak by móc z radością wspominać leniuchowanie na słońcu i cieszyć się posiadaniem zdrowej opalenizny, a także nie narażać się na choroby skóry i oparzenia.

Nie każdy reaguje tak samo na działanie promieni słonecznych. Ma to związek z zawartością melaniny w organizmie, która odpowiada za pigment występujący w skórze. W zależności od tego ile jej jest wyróżnia się sześć fonotypów skóry:

  • celtycki,
  • europejski o jasnej karnacji,
  • europejski o ciemnej karnacji,
  • śródziemnomorski,
  • skóra brązowa,
  • skóra ciemnobrązowa.

Typ celtycki charakteryzuje się czerwono-białą karnacją z piegami, jasnymi blond lub rudoblond włosami oraz niebieskimi oczami. Ten rodzaj skóry jest bardzo narażony na poparzenia słoneczne i cechuje się brakiem opalenizny. Należy więc stosować filtr 50. Podobnie jest z typem europejskim o jasnej karnacji, w której skóra jest beżowo-biała a piegów nieco mniej. Jednakże ryzyko poparzeń wciąż jest dość duże, a opalenizna raczej słaba. Warto tutaj zdecydować się nafiltr 30 do 50.

Typ europejski o ciemnej karnacji to koloryt beżowo-brązowy, brak piegów oraz ciemne włosy, oczy zaś szare lub brązowe. Tutaj już jak najbardziej opalenizna jest widoczna, jednakże ryzyko poparzeń wciąż występuje. Najlepiej dobrać filtr od co najmniej 15 do 50. Fonotyp śródziemnomorski natomiast charakteryzuje się brązową skórą, ciemnymi oczami i włosami oraz brakiem piegów. Opalenizna występuje w nim zawsze, a oparzenia społeczne prawie w ogóle – zaleca się więc filtr w przedziale 12 – 50.

Skóra brązowa jeszcze rzadziej ulega oparzeniom i bardzo mocno się opala. Taki typ skóry mają chociażby Irakijczycy. Tutaj można już zastosować nawet filtr 8, choć oczywiście wyższe także się sprawdzą. Ciemno brązowa karnacja lub też czarna jest zaś domeną mieszkańców Afryki, którzy nie ulegają oparzeniom słonecznym, a ich skóra zawsze się mocno opala. Wystarczy więc filtr 8.

By bezpiecznie się opalać nie należy przebywać na słońcu zbyt długo i unikać godzin około południa. Warto też od czasu do czasu zrezygnować z kremu z filtrem, by bez przeszkód mogła wchłaniać się witamina D. Wystarczy już około 15-20 minut dziennie ekspozycji na słońce, by zaspokoić jej zapotrzebowanie, jednakże po tym czasie warto już zastosować filtr (informacje o bezpiecznym opalaniu: www.fakt.pl/Zdrowie-Bezpieczne-opalanie,artykuly,70011,1.html).

Nieco inaczej jest w przypadku dzieci. By odpowiednio chronić ich skórę należy stosować kremy z filtrami mineralnymi, najlepiej SPF 50, które dodatkowo będą wodoodporne. Trzeba je zaaplikować pół godziny przed ekspozycją na słońce i ponownie je zastosować po dwóch, trzech godzinach. Dzieci powinny także odpoczywać w cieniu co jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany, ale jest wymagany by dodać komentarz.Required

Zobacz rónież

Używamy cookies w celu zapewnienia jak najlepszych doświadczeń z korzystania z naszej strony. Kontynuując przebywanie na stronie zgadzasz się na ich użycie. Ok