Wenecja jest bez wątpienia jednym z ciekawszych ośrodków turystycznych Europy. Każdego roku miasto odwiedzane jest przez miliony turystów z całego świata, których przyciągają tutaj romantyczne kanały, piękne budowle oraz liczne atrakcje kulturalne.

Zwiedzanie zabytków Wenecji

To włoskie miasto nie posiada ulic, dlatego komunikacja między poszczególnymi dzielnicami możliwa jest wyłącznie drogą wodną. W tym celu można wynająć gondolę, jednak znacznie tańszą i szybszą opcją jest skorzystanie z tramwaju wodnego. Jedną z ciekawszych budowli Wenecji jest bazylika św. Marka, patrona miasta, wzniesiona ponad 1000 lat temu. Na przestrzeni wieków nanoszono delikatne poprawki, jednak kościół do dziś zachował swój monumentalny, bizantyjski wyraz.

Most Westchnień w Wenecji

Będąc w Wenecji, warto wybrać się również pod Pałac Dożów, niezrównaną budowlę wzniesioną w stylu weneckiego gotyku, która przez wieki była domem dla władców miasta. Pomiędzy pierwszym piętrem pałacu a dawnym, pobliskim więzieniem rozciągnięty jest Most Westchnień. Jest to najbardziej znana budowla tego typu w mieście, swoją nazwę zawdzięcza więźniom, którzy prowadzeni mostem do więzienia wielokrotnie wzdychali. Miasto poprzecinane jest niezliczonymi kanałami, jednak najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia Canale Grande. Podróż wzdłuż niego jest szczególnie ciekawa, okolony jest bowiem pełnymi uroku budowlami z różnych okresów historycznych.

Wenecja – warto wiedzieć…

Woda, która stanowi o atrakcyjności Wenecji, jest również realnym zagrożeniem dla miasta. Każdego roku na jego terenie dochodzi do licznych podtopień, które zagrażają zabytkowym budowlom. Z tego powodu zaczęto wznosić specjalne falochrony na pobliskim Adriatyku, które mają zahamować napływ wody. Wenecja od wieków znana jest nie tylko z ciekawej architektury, ale także za sprawą karnawału, który od lat organizowany jest na terenie miasta. Jego uczestnicy bawią się w rytm muzyki, przybrani w zakrywające twarze maski, wzorowane na tych używanych przed wiekami.

Canale Grande w Wenecji
Każdego roku jesienią w mieście organizowany jest również prestiżowy festiwal filmowy, w którego trakcie artystom wręczane są Złote oraz Srebrne Lwy.

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany, ale jest wymagany by dodać komentarz.Required

Zobacz rónież

Używamy cookies w celu zapewnienia jak najlepszych doświadczeń z korzystania z naszej strony. Kontynuując przebywanie na stronie zgadzasz się na ich użycie. Ok