Wybierając się z dzieckiem samochodem w dłuższą podróż warto mieć na uwadze parę rzeczy, tak by jazda mogła być komfortowa, przyjemna i upłynęła w radosnej atmosferze. Przede wszystkim nasza pociecha powinna mieć specjalny fotelik, który jest dostosowany do jej wieku i masy ciała. Przed wyruszeniem w trasę należy sprawdzić czy jest on odpowiednio przypięty pasem bezpieczeństwa i czy zapięte jest nasze dziecko. Dobrze dobrany fotelik pomaga w uniknięciu poważniejszych obrażeń, a przynajmniej zmniejsza ich ryzyko w razie wypadku.

Jeśli dziecko jest małe, a trasa długa najlepiej wybrać się w porze jego snu – drzemki lub w godzinach nocnych, wtedy najprawdopodobniej większość czasu prześpi, a podróż minie o wiele szybciej. Latem koniecznie należy przygotować odpowiednią ilość płynów lub też karmić często dziecko piersią (w zależności od wieku) a także dostosować jego ubiór do tego, jaka temperatura panuje w samochodzie. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż z przodu jest zawsze nieco chłodniej, więc mimo klimatyzacji dziecku z tyłu może być gorąco. Lepiej też dozować chłodzenie, bowiem nagłe zmiany temperatury mogą nawet doprowadzić do choroby.

Maluchowi często należy zmieniać pieluchę, by nie dopuścić do odparzeń spowodowanych długim siedzeniem w foteliku. Na podróż z dzieckiem warto też zabrać ze sobą zabawki, które są barwne i ciekawe, bowiem podróż może się dziecku dłużyć i przez to zacznie ono dokazywać lub marudzić, co może być uciążliwe. Najlepiej by jedno z rodziców siedziało z tyłu obok malucha zapewniając mu co jakiś czas rozrywkę, by lepiej zniosło trudy podróży.

Dziecko nigdy nie powinno zostać samo w samochodzie, zwłaszcza gdy zaczyna się robić coraz cieplej, a w aucie temperatura szybko wzrasta. To może grozić bowiem nawet udarem cieplnym.

Z rzeczy, które mogą umilić podróż, zamiast ją skomplikować najlepiej do samochodu zabrać termos, w którym można przenosić zarówno zimne jak i cieplejsze napoje, takie jak chociażby herbatka, chusteczki nawilżane czy też apteczkę z dodatkowymi plastrami, środkami na biegunkę, chorobę lokomocyjną czy żel antybakteryjny.

Warto także spakować woreczki, zapasowe ubranka, ciepłe skarpetki (na wypadek gdyby dziecko zdjęło buty w samochodzie) i kocyk oraz poduszkę rogalik, tak by nasza pociecha mogła komfortowo odpoczywać. Latem należy koniecznie zabrać czapeczkę z daszkiem, dla starszych dzieci dodatkowo okulary przeciwsłoneczne oraz zasłonki na okno.

Postoje najlepiej zaplanować tak, by były nieco dłuższe i by dziecko w miarę możliwości mogło się trochę poruszać. Najlepiej zaparkować na pół godzinki w okolicach placu zabaw lub w miejscu, gdzie maluch będzie mógł pobiegać, czy pobawić się piłką.

Więcej informacji odnośnie planowania podróży samochodem z dzieckiem można znaleźć na www.dzieciochatki.pl/wakacje_z_dziecmi/69/podroz_samochodem_z_dzieckiem.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany, ale jest wymagany by dodać komentarz.Required

Zobacz rónież

Używamy cookies w celu zapewnienia jak najlepszych doświadczeń z korzystania z naszej strony. Kontynuując przebywanie na stronie zgadzasz się na ich użycie. Ok